Ru

Events

THE EVERYDAY. SIMPLE ACTIONS

THE EVERYDAY. SIMPLE ACTIONS

Artist Dmitry Volkostrelov, Saint Petersburg

Russia

Date:

  • 14/09-16/10

    12:00-20:00

    MMOMA, Tverskoy boulevard 9

Ivonna, Princess of Burgundia

Ivonna, Princess of Burgundia

Directed by Grzegorz Jarzyna (Poland), Theatre of Nations

Moscow, Russia

Date:

  • 10/10

    19:00-17:00

    Theatre of Nations

  • 11/10

    19:00-17:00

    Theatre of Nations

PIXEL

PIXEL

Artistic direction and choreography by Mourad Merzouki, National Choreographic Centre in Creteil and Val-de-Marne / Käfig Company

France

Date:

  • 10/10

    20:00-17:00

    Helicon-Opera Theatre

  • 11/10

    20:00-17:00

    Helicon-Opera Theatre

Home Visit Europe

Home Visit Europe

Created by Rimini Protokoll

Germany – Russia

Date:

  • 12/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 12/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 13/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 13/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 14/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 14/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 15/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 15/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 16/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 16/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 17/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 17/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 18/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 18/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 19/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 19/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 20/10

    17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 20/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

  • 28/11-03/12

  • 23/03

    20:00

  • 24/03-25/03

    13:00-19:00

  • 30/03

    20:00

  • 31/03-01/04

    13:00-19:00

  • 10/09

    19:00

  • 11/09

    19:00

  • 12/09

    19:00

  • 13/09

    19:00

  • 14/09

    14:00

  • 14/09

    19:00

  • 15/09

    13:00

  • 15/09

    18:00

  • 16/09

    13:00

  • 16/09

    18:00

  • 05/12

    20:00

  • 06/12

    20:00

  • 07/12

    15:00

  • 07/12

    20:00

  • 08/12

    15:00

  • 08/12

    20:00

  • 09/12

    15:00

  • 09/12

    20:00

  • 17/02

    19:00-21:00

  • 18/02

    19:00-21:00

  • 19/02

    19:00-21:00

  • 20/02

    19:00-21:00

  • 21/02

    19:00-21:00

XYZT, Абстрактные пейзажи

XYZT, Абстрактные пейзажи

Художники: Adrien M / Claire B

Франция

Date:

  • 12/10-18/12

    19:00

Wings of Everyday Life

Wings of Everyday Life

Chulpan Khamatova and Gidon Kremer with musicians of the Kremerata Baltica chamber orchestra

Russia-Latvia

Date:

  • 12/10

    20:00-17:00

    Theatre of Nations

THE IDIOT

THE IDIOT

Maksim Didenko, Theatre of Nations

Russia

Date:

  • 12/10

    20:00-17:00

    Theatre of Nations (The Small Stage)

  • 13/10

    20:00-17:00

    Theatre of Nations (The Small Stage)

Date:

  • 12/10

    21:30-17:00

  • 12/10

    22:00-17:00

  • 12/10

    22:30-17:00

  • 12/10

    23:00-17:00

Language of the Birds

Language of the Birds

Directed by Boris Pavlovich, Tovstonogov Bolshoi Drama Theatre in collaboration with Anton is Right Here Centre (St Petersburg)

St Petersburg, Russia

Date:

  • 13/10

    19:00-17:00

    Stanislavsky Electrotheatre

  • 14/10

    19:00-17:00

    Stanislavsky Electrotheatre

Maniozis

Maniozis

Stanislavsky Electrotheatre, Moscow

Russia

Date:

  • 13/10

    20:00-17:00

    Stanislavsky Electrotheatre

  • 14/10

    20:00-17:00

    Stanislavsky Electrotheatre

  • 15/10

    20:00-17:00

    Stanislavsky Electrotheatre

  • 16/10

    20:00-17:00

    Stanislavsky Electrotheatre

THE TRIAL

THE TRIAL

Directed by Timofey Kuliabin, Red Torch Theatre, Novosibirsk

Russia

Date:

  • 14/10

    20:00-17:00

    Theatre of Nations

  • 15/10

    20:00-17:00

    Theatre of Nations

Date:

  • 14/10

    20:00-17:00

    Gogol-Centre

Date:

  • 14/10

    21:30-17:00

  • 14/10

    23:00-17:00

The Star. Mandelstam

The Star. Mandelstam

Premiere / Directed by Anton Adassinsky Gogol-Centre Treatre

Moscow, Russia

Date:

  • 15/10

    20:00-17:00

    Gogol-Centre

  • 16/10

    18:00-17:00

    Gogol-Centre

Date:

  • 16/10

    22:00-17:00

The Field

The Field

Directed by Dmitry Volkostrelov, Theatre Post

St Petersburg, Russia

Date:

  • 17/10

    20:00-17:00

    Theatre of Nations (The Small Stage)

  • 18/10

    20:00-17:00

    Theatre of Nations (The Small Stage)

Date:

  • 17/10

    21:30-17:00

  • 17/10

    23:00-17:00

Compassion. The History of the Machine Gun

Compassion. The History of the Machine Gun

Directed by Milo Rau, Schaubühne Berlin, Germany

Berlin, Germany

Date:

  • 18/10

    20:00-17:00

    The Meyerhold Theatre Center

  • 19/10

    20:00-17:00

    Performance is held in Moscow apartments

Before and after

Before and after

Documentary performance Dmitry Brusnikin Studio Territory Cultural Fund, The Artist Charity Foundation, Theatre of Nations and Moscow Art Theatre School&Studio

Moscow, Russia

Date:

  • 19/10

    20:00-17:00

    New space Theater of Nations

  • 20/10

    20:00-17:00

    New space Theater of Nations

BEFORE AND AFTER

BEFORE AND AFTER

Masterskaya of Dmitriy Brusnikin

Date:

  • 08/09

    20:00

    New space Theater of Nations

  • 09/09

    18:00

    New space Theater of Nations

  • 10/09

    18:00

    New space Theater of Nations

  • 28/11

    19:00

    Theatre platform, room № 510, Yeltsin Center

  • 29/11

    16:00

    Theatre platform, room № 510, Yeltsin Center

  • 29/11

    19:00

    Theatre platform, room № 510, Yeltsin Center

  • 15/09

    15:00

  • 15/09

    19:00

  • 16/09

    15:00

  • 16/09

    19:00

  • 16/02

    16:00

    Buy ticket
  • 17/02

    16:00

    Buy ticket
The library at night

The library at night

Robert Lepage - Alberto Manguel / Ex Machina

Canada

Date:

  • 12/10-12/11

    12:00-20:00

    Multimedia Art Museum, Moscow

VMayakovsky

VMayakovsky

Alexander Shein

Russia / Moscow

Date:

  • 12/10

    20:00

    Theatre of Nations

Inside

Inside

Dimitris Papaioannou

Greece

Date:

  • 13/10

    18:00-23:59

    ММОМА Petrovka 25

  • 14/10

    12:00-23:59

    ММОМА Petrovka 25

  • 15/10

    12:00-23:59

    ММОМА Petrovka 25

Tobolsk. wall of fame

Tobolsk. wall of fame

International festival-school of contemporary art TERRITORIЯ / Tobolsk drama theatre named P. P. Ershova

Russia / Tobolsk

Date:

  • 13/10

    20:00

    Theatre of Nations (The Small Stage)

THE NEW WORLD: CHARITY FAIR

THE NEW WORLD: CHARITY FAIR

Theatre festival Nordwind / Kurator and moderator of russian part - Konstantin Bogomolov

Germany / Russia

Date:

  • 13/10

    20:30

    New space Theater of Nations

Fase. Four Movements to the Music of Steve Reich

Fase. Four Movements to the Music of Steve Reich

Anna Tereza de Keersmaeker / ROSAS

Belgium

Date:

  • 14/10

    20:00

    Theatre of Nations

  • 15/10

    20:00

    Theatre of Nations

LA FIN DU CERCLE. КОНЕЦ ВЕКА / КОНЕЦ КРУГА

LA FIN DU CERCLE. КОНЕЦ ВЕКА / КОНЕЦ КРУГА

Александр Вартанов

ЖИВЫЕ ПРОСТРАНСТВА

Date:

  • 14/10

    20:00

  • 15/10

    20:00

  • 15/10

    22:00

THE NEW WORLD: MARKET OF FEARS

THE NEW WORLD: MARKET OF FEARS

Theatre festival Nordwind / Moderator and curator of the Russian part is Konstantin Bogomolov

Germany / Russia

Date:

  • 14/10

    20:30

    New space Theater of Nations

THE NEW WORLD: CONCEPT STORE

THE NEW WORLD: CONCEPT STORE

Theatre festival Nordwind / Moderator and curator of the Russian part is Konstantin Bogomolov

Germany / Russia

Date:

  • 15/10

    20:30

    New space Theater of Nations

I am siting in the room

I am siting in the room

Dmitriy Volkostrelov / theatre post

Russia / St.Petersburg

Date:

  • 16/10

    19:00

    New space Theater of Nations

  • 16/10

    21:00

    New space Theater of Nations

  • 17/10

    19:00

    New space Theater of Nations

  • 17/10

    21:00

    New space Theater of Nations

Nachlass. Pièces sans personnes

Nachlass. Pièces sans personnes

Vidy-Lausanne / Rimini Protokoll

Switzerland / Germany

Date:

  • 17/10-22/10

    Winzavod

Belgian rules / Belgium rules

Belgian rules / Belgium rules

Jan Fabre / Troubleyn

Belgium

Date:

  • 17/10

    19:00

    Theatre of Nations

  • 18/10

    19:00

    Theatre of Nations

The Circus

The Circus

Maxim Didenko / The Theatre of Nations

Russia / Moscow

Date:

  • 20/10

    19:00

    Theatre of Nations

  • 21/10

    14:00

    Theatre of Nations

  • 21/10

    19:00

    Theatre of Nations

War & Peace

War & Peace

Gob Squad

Great Britain / Germany

Date:

  • 20/10

    20:00

    The Meyerhold Theatre Center

  • 21/10

    20:00

    The Meyerhold Theatre Center

Everything by my side

Everything by my side

Fernando Rubio

Argentina

Date:

  • 21/10-24/10

    ММОМА Petrovka 25

ЧЕРВЬ

ЧЕРВЬ

Всеволод Лисовский

ЖИВЫЕ ПРОСТРАНСТВА

Date:

  • 21/10

    20:00

  • 21/10

    22:00

  • 22/10

    20:00

1917 - The real october

1917 - The real october

Katrin Rothe

Germany / Switzerland

Date:

  • 22/10

    20:00

    New space Theater of Nations

The near city

The near city

Kirill Serebrennikov / The Latvian National Theatre

Latvia / Riga

Date:

  • 24/10

    19:00

    Gogol-Centre

  • 25/10

    19:00

    Gogol-Centre

Date:

  • 28/11

    12:00

    Education center of Yeltsin Center

video "SHAKESPEARE. THE LABYRINTH"

video "SHAKESPEARE. THE LABYRINTH"

Theatre of Nations

Russia

Date:

  • 30/11

    17:00

    Mediahall of Yeltsin Center

video «VSPRS»

video «VSPRS»

Alain Platel

Belgium

Date:

  • 30/11

    19:00

    Mediahall of Yeltsin Center

Lecture: Reality as theatricality source

Lecture: Reality as theatricality source

Elena Smorodinova

Moscow

Date:

  • 01/12

    17:00

    Education center of Yeltsin Center

THE MARUSYA

THE MARUSYA

DIALOGUE DANCE

Kostroma

Date:

  • 01/12

    19:00

    cinema-conference hall of Yeltsin Center

  • 02/12

    19:00

    cinema-conference hall of Yeltsin Center

Lection about "An Enemy of the People" with fragments

Lection about "An Enemy of the People" with fragments

Director - Thomas Ostermeier, SHAUBUEHNE, Berlin

Germany

Date:

  • 01/12

    19:00

    Mediahall of Yeltsin Center

Workshop about physical theatre

Workshop about physical theatre

Evgeniy Kulagin

Kostroma

Date:

  • 02/12

    11:00

    Education center of Yeltsin Center

Lecture: New theatrical terms

Lecture: New theatrical terms

Roman Dolzhanskiy

Moscow

Date:

  • 02/12

    16:00

    Education center of Yeltsin Center

video «RAUSCH»

video «RAUSCH»

Düsseldorfer Schauspielhaus

Germany

Date:

  • 02/12

    19:00

    Mediahall of Yeltsin Center

Workshop in performatory practicians

Workshop in performatory practicians

Alexandr Andryashkin

Moscow

Date:

  • 03/12

    11:00

    Education center of Yeltsin Center

Date:

  • 03/12

    17:00

    Education center of Yeltsin Center

video «ITMOI»

video «ITMOI»

Akram Khan Company

United Kingdom

Date:

  • 03/12

    19:00

    Mediahall of Yeltsin Center

TERRITORIЯ NEW YEAR

TERRITORIЯ NEW YEAR

Городской проект "Путешествие в Рождество"

Date:

  • 28/12-02/01

    12:00-23:00

    Tverskaya 8 | street stage

ХХ century. Selected

ХХ century. Selected

Moscow Museum of Modern Art (MMOMA) exhibition

Музейный центр «Площадь Мира» / Красноярск

Date:

  • 10/09

ALIEN INVASION MUSEUM

ALIEN INVASION MUSEUM

Mutual Actions Theatre / Kseniya Peretrukhina, Alexey Lobanov, Shifra Kazhdan

Date:

  • 10/09

    16:00

  • 10/09

    19:00

  • 11/09

    16:00

  • 11/09

    19:00

  • 12/09

    16:00

  • 12/09

    19:00

  • 19/02

    19:00-20:30

    Sochi art museum

  • 20/02

    16:00-17:30

    Sochi art museum

  • 20/02

    19:00-20:30

    Sochi art museum

Dead Souls

Dead Souls

Theatre "Poisk" (Lesosibirsk) / the winner of third regional contest "Polyus. Golden Season"

Красноярский театр юного зрителя

Date:

  • 10/09

    19:00

  • 11/09

    19:00

Rosencrantz and Guildenstern are dead

Rosencrantz and Guildenstern are dead

Krasnoyarsk Drama Theatre / the winner of third regional contest "Polyus. Golden Season"

Красноярский драматический театр им. А.С. Пушкина

Date:

  • 11/09

    19:00

Breath in - breath out

Breath in - breath out

New Drama Center (Irkutsk) / the winner of third regional contest "Polyus. Golden Season"

Красноярский театр юного зрителя

Date:

  • 12/09

    17:30

  • 12/09

    20:00

 FLIES

FLIES

Красноярский театр юного зрителя / режиссер Роман Феодори

Красноярский театр юного зрителя

Date:

  • 12/09

    19:00

LUNGS

LUNGS

Theatre of Nations / Premiere by Marat Gatsalov

Красноярский драматический театр им. Пушкина

Date:

  • 13/09

    15:00

  • 13/09

    19:00

SUN LINE

SUN LINE

The Meyerhold Theatre / staged by Victor Ryzhakov

Красноярский театр юного зрителя

Date:

  • 14/09

    19:00

CAFE IDIOT

CAFE IDIOT

Ballet Moscow / choreographer — Alexander Pepelyaev

Красноярский драматический театр им. Пушкина

Date:

  • 14/09

    19:00

Opera-Gala Concert

Opera-Gala Concert

Krasnoyarsk Opera and Ballet

Date:

  • 16/09

    18:00

SHOW / HOFESH SHECHTER COMPANY

SHOW / HOFESH SHECHTER COMPANY

Helikon-Opera

United Kingdom

Date:

  • 12/10

    20:00

  • 13/10

    20:00

Date:

  • 12/10

    20:00

  • 13/10

    20:00

THE RED WHEEL / THEATRE SERIES

THE RED WHEEL / THEATRE SERIES

New Space Theatre of Nations // 18+

Russia

Date:

  • 13/10

    13:00

  • 13/10

    16:00

  • 13/10

    20:00

  • 14/10

    13:00

  • 14/10

    16:00

  • 14/10

    20:00

Date:

  • 13/10

    13:00

MUSEUM OF FICTION / I. EMPIRE / MATIAS UMPIERREZ

MUSEUM OF FICTION / I. EMPIRE / MATIAS UMPIERREZ

MMOMA, Gogolevsky, 10 // 18+

Spain

Date:

  • 14/10-24/10

WHIST / AΦE

WHIST / AΦE

MMOMA, Gogolevsky, 10// 18+

United Kingdom

Date:

  • 14/10-22/10

Атласный башмачок

Атласный башмачок

Electrotheatre Stanislavsky

Date:

  • 14/10

    11:00

CHILDREN OF THE SUN / TIMOFEY KULYABIN / RED TORCH THEATRE

CHILDREN OF THE SUN / TIMOFEY KULYABIN / RED TORCH THEATRE

Theatre of Nations, small stage // 16+

Russia

Date:

  • 14/10

    20:00

  • 15/10

    14:00

  • 15/10

    20:00

ORPHIC GAMES. PUNK-MACRAME / STANISLAVSKY ELECTROTHEATRE

ORPHIC GAMES. PUNK-MACRAME / STANISLAVSKY ELECTROTHEATRE

Electrotheatre Stanislavsky, main stage // 18+

Russia

Date:

  • 16/10-21/10

Date:

  • 16/10

    15:00

LECTURE ON NOTHING / ROBERT WILSON

LECTURE ON NOTHING / ROBERT WILSON

Theatre of Nations, main stage // 18+

USA, Italy

Date:

  • 16/10

    20:00

  • 17/10

    20:00

Date:

  • 16/10

    20:00

  • 17/10

    20:00

SHINING / SONGS BY YEGOR LETOV / ALISA KHAZANOVA /  PHILIPP GRIGORYAN

SHINING / SONGS BY YEGOR LETOV / ALISA KHAZANOVA / PHILIPP GRIGORYAN

Electrotheatre Stanislavsky, small stage // 18+

Russia

Date:

  • 16/10

    21:00

  • 17/10

    21:00

  • 18/10

    19:00

Date:

  • 17/10

    14:30

LIVING ROOM DANCERS / NICOLE SEILER

LIVING ROOM DANCERS / NICOLE SEILER

New Space theatre of Nations // 12+

Switzerland

Date:

  • 18/10-21/10

    19:00

Tristan and Isolde / Saburo Teshigawara / KARAS

Tristan and Isolde / Saburo Teshigawara / KARAS

theatre of Nations, main stage // 12+

Japan

Date:

  • 19/10

    20:00

  • 20/10

    20:00

17 BORDER CROSSINGS / THADDEUS PHILLIPS

17 BORDER CROSSINGS / THADDEUS PHILLIPS

Theatre of Nations, small stage // 16+

USA

Date:

  • 19/10

    20:00

  • 20/10

    14:00

  • 20/10

    20:00

My body of coming forth by day

My body of coming forth by day

Mossovet Theatre // 18+

Date:

  • 20/10

    20:00

  • 21/10

    20:00

NOUVELLES PIECES COURTES / PHILIPPE DECOUFLÉ

NOUVELLES PIECES COURTES / PHILIPPE DECOUFLÉ

The Russian Song Folklore Theatre // 12+

France

Date:

  • 23/10

    20:00

  • 24/10

    20:00

Закрой мне глаза

Закрой мне глаза

ПРЕМЬЕРА 15 и 16 ноября

Частная филармония «Триумф»

Date:

  • 15/11

  • 16/11

МАЯКОВСКИЙ. ЗАБОЛОЦКИЙ. ДВА ПОЭТА СВОЕГО ВРЕМЕНИ

МАЯКОВСКИЙ. ЗАБОЛОЦКИЙ. ДВА ПОЭТА СВОЕГО ВРЕМЕНИ

Музыкально-поэтический вечер с участиемартиста МХТ им. А. П. Чехова Анатолия Белого и двух выдающихся музыкантов – Елены Ревич и Полины Осетинской.

Date:

  • 18/11

    10:00

    Tobolsk drama theatre named P. P. Ershova

Всё вокруг

Всё вокруг

Театр «Практика», Москва

Моноспектакль Алисы Гребенщиковой по текстам современных поэтов о жизни вокруг нас, внутри нас и между нами.

Date:

  • 24/11

    18:00

    Tobolsk drama theatre named P. P. Ershova

ВАН ГОГ. ПИСЬМА К БРАТУ

ВАН ГОГ. ПИСЬМА К БРАТУ

КОНЦЕРТ

Евгений Миронов и камерный ансамбль «Солисты Москвы» под руководством Юрия Башмета

Date:

  • 03/12

    19:00

Date:

  • 04/12-27/01

    10:00-21:00

ГРОЗАГРОЗА

ГРОЗАГРОЗА

СПЕКТАКЛЬ

Евгений Марчелли / Театр Наций, Москва

Date:

  • 04/12

    19:00

НАШЕ ВСЁ…БРОДСКИЙ. Лица необщим выраженьем

НАШЕ ВСЁ…БРОДСКИЙ. Лица необщим выраженьем

МОНОСПЕКТАКЛЬ ДМИТРИЯ СЕРДЮКА

Театр Наций, Москва

Date:

  • 04/12

    19:00

  • 05/12

    18:00

  • 06/12

    18:00

  • 07/12

    18:00

  • 08/12

    18:00

НАШЕ ВСЁ…Антон ЧЕХОВ. Привилегии дамского пола

НАШЕ ВСЁ…Антон ЧЕХОВ. Привилегии дамского пола

МОНОСПЕКТАКЛЬ АВАНГАРДА ЛЕОНТЬЕВА

Театр Наций, Москва

Date:

  • 05/12

    19:00

После вовлеченности. Диптих. Часть II

После вовлеченности. Диптих. Часть II

ТАНЦЕВАЛЬНЫЙ СПЕКТАКЛЬ

Провинциальные танцы, Екатеринбург

Date:

  • 05/12

    19:00

Любовь навсегда

Любовь навсегда

ГАЛА-КОНЦЕРТ

Дмитрий Бертман / Геликон-Опера, Москва

Date:

  • 06/12

    19:00

НЕ ПРО ЭТО

НЕ ПРО ЭТО

СПЕКТАКЛЬ

Мастерская Дмитрия Брусникина, Москва

Date:

  • 07/12

    19:00

  • 08/12

    19:00

АЛИSА

АЛИSА

СПЕКТАКЛЬ ДЛЯ ВСЕЙ СЕМЬИ

Красноярский театр юного зрителя

Date:

  • 08/12

    19:00

  • 09/12

    12:00

  • 09/12

    19:00

Сказка, которая не была написана

Сказка, которая не была написана

ДЕТСКИЙ СПЕКТАКЛЬ

Театр «Трикстер», Москва

Date:

  • 09/12

    13:00

  • 09/12

    16:00

Date:

  • 16/02

    14:00-19:00

    Sochi art museum

  • 17/02

    14:00-18:00

    Sochi art museum

Forest

Forest

Перформанс Мастерской Брусникина и студии LOW TECH

Date:

 Silent Disco

Silent Disco

Dialogue dance company

Date:

  • 20/02

    16:00

Чувства

Чувства

Компания «Диалог Данс»

Date:

Date:

Press